top of page
חיפוש

ללמוד מהצמחים, 16 בינואר 2022

אז היום השתדלתי לטעת מקום ליום ההולדת לאילנות ולצמחים בחיק משפחתי. בעיניי היום הזה הזדמנות מקסימה להוקיר ולהעריך את הטבע סביבנו באשר אנחנו נמצאים.


בטיפולים אני אוהבת להתחבר לטבע באופנים שונים. למשל, להתבונן בעצים ובצמחים וללמוד מהם אודות עצמנו: איך הם צומחים? איך שורשיהם ניזונים מהאדמה? כיצד עלעליהם נמתחים כדי לקבל את מאור השמש? איך כל ניצן פורח בדיוק בזמן הנכון לו, ולא מתאמץ לפרוח לפני הזמן, גם אם הפרחים שלידו כבר פורחים?


מזמינה לשלושה התבוננויות:


התבוננות דרך שאלות

האם יש בנו את היכולת לזרוע, להשקות ולהמתין? האם אנחנו יכולים לבדוק מה אנחנו יכולים לעשות כדי שהצמיחה תהיה מיטיבה? ומעבר לכך להניח ולסמוך על חוקיות הצמיחה, לסמוך שמשהו יפרח גם כשאנחנו לא דורשים ומתאמצים יותר מדי.


לפעמים אנחנו רגילים כל כך להתאמץ לעשות כל מיני דברים שאנחנו רוצים שיקרו כבר בחיינו. אבל כמה באמת צריך להשתדל?


איך אנחנו מבינים שאנחנו אחראים על הנטיעה? לזכור שאנחנו אחראים לטעת עוד מחשבה טובה, עוד דיבור טוב, עוד מבט אוהב, עוד מעשה שיש בו לב פתוח, אבל הפירות הן לא בידינו, ולצמיחה יש לה קצב משלה.


האם אנחנו זוכרים לטעת את עצמנו על מקומנו, על ערכינו?


האם אנחנו צומחים לכיוון הנכון לנו?


האם אנו זוכרים להשקות את עצמנו במים זכים, כדי שנמשיך לגדול?


כיצד הקשיים וההתמודויות מחזקים אותנו ומתוכם יש ביכולתנו לצמוח ולהתחדש בכוחות מבפנים החוצה ומהבחוץ כלפי פנים?


איך אנחנו יכולים למצוא את השקט הפנימי שלנו-הנקודה בה אנחנו יודעים שעשינו את מה שיכולנו ומבינים שלא הכל בידיים שלנו?


מה הצעד הבא בצמיחה האישית שלנו?


התבוננות דרך דמיון מודרך


"פַּעַם שָׁאַלְתִּי עֵץ: עֵץ, אֵיךְ זֶה לִהְיוֹת עֵץ?... זֶה טוֹב אוֹ רַע? רַע? תָּמַהּ הָעֵץ. מַדּוּעַ? וְלֹא אִכְפַּת לְךָ שֶׁאַתָּה תָּקוּעַ כָּל הַשָּׁבוּעַ? אֵינֶנִּי תָּקוּעַ, אֲנִי הֲרֵי נָטוּעַ." מאת דתיה בן דור אז איך זה בשבילכם להיות 🌳? נסו פשוט לעמוד- להיות נטועים במקומכם. לנשום עמוק את האוויר סביבכם, לנשוף את האוויר מתוככם. להרגיש כיצד הרגליים שלכם משתרשות לאדמה הגב והחזה שלכם מזדקפים כגזע יציב הידיים והראש שלכם כצמרת הצומחת כלפי מעלה לעבר אור השמש. רק להיות, להתבונן בדברים בלי להגיב להם. איך זה מרגיש? מי/מה הייתם רוצים שיבוא לבקר אתכם? מה יש לכם לתת לעולם? מה יש לעולם לתת לכם? תנסו לתת לעצמכם להיות 🌳 נטוע, איתן ויציב מלא כוחות ואמונה שיש בו מקום לתנועה; לגדילה, לשלכת, להיות חשוף, לפריחה ללבלוב ולצמיחה. 🌳 עם קשיבות לסביבה שמקיפה אותו.


התבוננות דרך ציור

מזמינה אתכם לתרגיל בציור (מומלץ מאוד גם למי שמרגיש שציור זה לא הצד החזק שלו) צאו החוצה בחרו לכם עץ שמעניין אתכם וציירו אותו, הקשיבו לקצב הנשימה שלכם ולרחשי הרוח. ציירו בקצב שלכם עד שתרגישו שזה העץ שאתם רוצים בו הוא יכול להיות ריאליסטי והוא יכול להיות דמיוני או מופשט. העץ שהתבוננתם עליו הוא רק לשם השראה. הביטו בעץ שלכם וחישבו איזו מתנה הייתה יכולה לשמח אותו. אתם מוזמנים להוסיף לו את המתנה בציור או בכתב. מעניין איזה עץ ציירתם. הרי יש כל כך הרבה סוגי עצים, וכל עץ מזמן עולם ומלואו. האם צומחים על העץ פירות? האם יש לו שורשים? איזו צמרת יש לו? איזה מן גזע יש לעץ הזה? באיזו סביבה העץ שלכם צומח? מה המתנה שלכם נותנת לו?  ועוד אין סוף שאלות שיכולות לצוף מפעולת היצירה הזו. לכל חלק בעץ ובסביבתו יש סיפור ומשמעות דרכם ניתן להתחבר ולהבין את עולמנו הפנימי.ט"ו בשבט שמח, מלא בשמירה על הטבע, בלמידה עמוקה ממנו והודיה💗 מאחלת לנו לאהוב את מה שיש בנו ולעולם להציע לנו.

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אסופה לט"ו בשבט ב'

עת לטעת מצאנו היום זמן חיבור לאדמה, למים, לאוויר ולאור. תודה לך מורן חברתי האהובה שיזמת לנו זמן נטיעה ושתילת פקעות ביער. ברילוקיישן שום דבר לא מובן מאליו (האמת כמו בחיים רק יותר מודעים לזה:)) מאז שאני

אסופה לט"ו בשבט א'

להיות עץ בקור, עץ ערום וחשוף. זהו זמן להעמיק שורשים, שורשים שיאפשרו לו להתמודד עם הקשיים וההתמודדויות להתחזק ולחדש את הכוחות מבפנים החוצה ומהבחוץ כלפי פנים. טוב בשבט כבר כאן- יום חגיגות לאילנות ולצמחי

Comments


bottom of page